27 Şubat 2018 Salı

Evde kokulu kavanoz mum yapımı ♥


Mumları çok seviyorum. Özellikle kavanoz mumları çok daha seviyorum. Hem şık hem de kullanışlı. Ama gelin görün ki kavanoz mumların fiyatları gereksiz pahalı. Açıkçası minicik bir kavanoz muma 30 lira gibi bir meblağ vermek bana çok gereksiz geliyor. Uzun süredir aklımdaydı. Fikri Pinterestte görüp yapılacaklar arasına not etmiştim. Ama Masal kuştan bir türlü fırsat bulup da yapamamıştım. Hatta fotoğraftaki kavanozu da tam olarak bu sebepten almıştım. 
Gel gelelim nasıl yapıldığına...

Malzemeler:
Kullanmadığınız, gözden çıkardığınız mumlar ya da artan mum parçaları
Kavanoz ya da mumu koyacağınız herhangi bir kap
Benmari usulü eritmek için mini boy bir tencere 
Kap küçükse kürdan, büyükse çöp şiş 
Koku vermek için herhangi bir esans 
(Benim elimde lavanta esansı olduğu için onu kullandım.)
Renk vermek için pastel poya 
(Ben renkli mum kullandığım için pastel boyaya gerek kalmadı ama siz beyaz mum eritip renk verecekseniz şayet istediğiniz renk pastel boyası kullanabilirsiniz.)

Yapılışı:
İlk önce mumları küçük parçalar halinde kırıyoruz. İpini dikkatli bir şekilde çıkarıyoruz. Ki daha sonra bunu kullanacağız. (Bunun için hazır mum ipleri de satılıyor temin edebilirseniz o şekilde de yapabilirsiniz.)
Benim kullandığım kavanoz ısıya dayanıklı olduğu için benmari usulü eritmek istediğim tencerenin içine direkt koydum. Sizin kullanacağınız kap ya da cam obje ısıya dayanıklı değilse karton bardakta ya da aleminyum folyo ile kaplı cam kasede eritebilirsiniz. Mumlar tamamen eriyene kadar bekliyoruz. 
Bu arada renk verecekseniz şayet istediğiniz renkteki bir pastel boyayı ikiye üçe bölüp mumların içine atıyorsunuz. Birlikte eriyecekler..


Bu sırada ipimizi hazırlıyoruz. (Ben ipin sabit ve iyi durması için minik yuvarlak mumların dip kısmındaki ince metal parçayı çıkardım ve ipimi ona taktım. Belki size de fikir olur :)


Mumu da kattım tabii :) Ziyan olmadı...


Erittiğiniz kap ısıya dayanıklı değilse mumu sonradan boşaltacağınız için mum ipini bu şekilde hazırlıyoruz. Eğer ısıya dayanıklı ve mumu direkt kapta erittiyseniz ipi sonradan koyuyoruz. Sonradan koyma işleminde yine uzun çöp şişle düzeltme işlemine yardımcı oluyoruz.

Mumlar tamamen eridiğinde koku vermek için herhangi bir esanstan 4-5 damla döküyoruz. Ben lavanta esansı kullandım. Evde sadece lavanta esansı olduğu için. Ama portakal, Hindistan cevizi, yasemin, kayısı, vanilya ve kahve kokuları da çok hoş oluyor :) 
Biraz karıştırdıktan sonra mumu alıyoruz. Kendi kabındaysa içine dikkatli bir şekilde ipini koyuyoruz. Tam ortasına gelecek şekilde koymaya dikkat ediyoruz. Başka bir kaba alacaksak ipini de hazırladığımız kaba dikkatlice döküyoruz tamamen sıvı şekilde olan mumumuzu.. 
Ben tercihen  içine limon servi yaprakları serpiştirdim. Siz kurumuş çiçek ya da diğer otlardan, yapraklardan da koyabilirsiniz. Çok dekoratif ve zarif duracaktır. Daha sonra mumumuzu donmaya bırakıyoruz. Ve mumumuz hazır :)Ben çok sevdim. Birkaç rengini daha yapacağımdan emin olabilirsiniz.


Sizde denerseniz şayet fotoğrafını bana göndermeyi unutmayın olur mu? :)

Sevgiler ♥

4 yorum:

 1. Çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Çok beğendim. Mumu çok severim.harika fikir kavanoz mumu.

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel olmuş hem de kolaya benziyor 😊 acaba evde esans yoksa koku vermek için ne yapabiliriz? 🤔

  YanıtlaSil
 3. En yakın zamanda yapıcam ��fikirleriniz için Teşekkür ederim �� ��

  YanıtlaSil
 4. Harika olmuş Yıldız hanım ellerinize sağlık.İlham veriyorsunuz bizlere. İyiki tanımışım sizi 🌸💕

  YanıtlaSil