9 Şubat 2018 Cuma

Zeynep Masal için diktiğim elbise


Masal'a diktiğim ilk elbise ♥
Dikerken inanılmaz keyif aldım. Ama biraz küçük dikmişim. İçine zor girdi (Bildiğin koca göbüşten zor oldu elbise). İki hafta sonra içine giremeyecek büyük ihtimalle. Ama olsun. Şu fotoğraflar bile yetti yani :) 

İnstagrama koyar koymaz bir sürü mesaj ve yorum aldım elbise ile ilgili. Çok çok beğenildi. İtiraf etmem gerekirse kol detayları dışında hemen hemen her detayını bende çok beğendim, sevdim.

Gelen sorularda, 
Kalıbı nereden aldınız?
Nasıl diktiniz?
Kursa gittiniz mi?
Kaç yıldır dikiş dikiyorsunuz?

gibi sorular vardı.

Kısaca bahsedeyim dikiş maceramdan o zaman..
Dikiş serüvenim taa çocukluğuma dayanıyor aslında. Küçücük bir kızken bebeklerime kıyafetler dikerdim. Bence bunu hemen hemen her kız çocuğu yapmıştır. Benimki biraz farklıydı tabii.. Elimden iğne-iplik ve makas hiç düşmezdi. Hatta her yerden iğne çıkardı. Bugün hala konuşur, gülüşürler bizimkiler. Hemen hemen her yerden çıkan iğneler yüzünden bir kaza yaşamadıklarına şükrederler hatta :) 
Neyse, çocukluğumdan ergenliğe kadar uzanan dikiş maceram üniversiteden mezun olduğum sene annemin bana dikiş makinesi hediye etmesiyle nirvanaya ulaştı desem abartmış olmam. Öyle sevindim, öyle mutlu oldum ki alındığı gün başına oturup her şeyini karıştırdım. Karıştıra karıştıra öğrendim. Normalde içinden kullanma kılavuzunun yanında nasıl kullanılacağına dair bir dvd çıkmıştı ama laptopumdaki bir problemden dolayı bir türlü açamamıştım. Dolayısıyla yaklaşık 2-3 gün makinenin başında pinekleyerek kendi kendime öğrendim. Hatta diktiğim ilk şey bir etekti. Bildiğiniz yüksek bel kloş bir etek dikmiştim. Bizimkiler şok tabi :) 
Kursa gitme ihtiyacı duymadım sonralarda. Çünkü istediğim çoğu şeyi dikebiliyordum. Makineyi kendi kendime öğrenmiş, kalıpsız, patronsuz ne istiyorsam göz kararı dikiyordum. Hala da öyle dikiyorum..

Neyse, yaklaşık 8 senedir aktif bir şekilde dikiş makinesi kullanıyorum. Ve bu sene neden bir dikiş kursuna gidip de kendimi daha da geliştirmedim diye kızdım kendime. Masal'dan fırsat bulabilirsem önümüzdeki zamanlarda bir dikiş kursuna  gidip kendimi daha da geliştirmek istiyorum. Çünkü çoook eksiklerim var. Öğrenmem gereken çok şey var. Mesela kalıp çıkarmak, patronla dikiş yapmak.. Bunlar büyük kolaylık sağlayacak bana.

Ve bu elbiseyi de kalıpsız, göz kararı diktim desem yeridir. Pinterestte gördüğüm bir bebek elbisesinden ilham alarak Zeynep Masal'ın bir elbisesinin boyunu ölçüp ona göre uyarladım. Yani herhangi bir kalıp yok... 

İlham aldığım elbiseye buradan bakabilirsiniz. 

Çok çok öncelere dayanıyor aslında vintage bebek elbiselerine karşı olan hayranlığım. İzlediğim Country  filmlerdeki bebeklerin kıyafetlerini görünce hep, ilerde bir kızım olursa ona hep böyle elbiseler dikeceğim derdim. :) Hayale bak! 

Ve çok şükür ki nasip oldu :) 
Bu minnoş elbiseyle başlangıç yaptım. Devamının geleceğinden emin olabilirsiniz..


Şimdi elbisenin birkaç detay fotoğrafıyla ve Masal'ın üzerindeki haliyle sizi başbaşa bırakıyorum. 


Alt kısma fisto ekledim. Öne kemer detayı ekledim.


Öndeki kemeri uzun tutup arkada fiyonk olmasını sağladım.


Kol detayı pek hoşuma gitmedi, fazla büyük ve salaş oldu. 


-Sen napııııyosuun yaaa? " der gibi bakmamış mı? :dTam oyuncak bebek :) Aşkım benim ♥


Saç bandımız da şahane uyum sağladı elbisemize...
Nasıl naif nasıl zarif..
Bayıldımmmm ! ♥


Merak edenler için saç bandımız @aguutr 'nin şaheseri ♥
Arkasına ahşap kalpli düğme detayı ekledim. Çok minnoş oldu :)
Ayrıca oradan fırlayan ipliği maruz görünüz. Kesmeyi unutmuş olmalıyım..
Minik kelebeğim bu yaz çiçek gibi gezecek ♥ 

Kullandığım dikiş makinesi: Singer Promise 1408
Elbise için kullandığım kumaş: Nevresimlik kumaş-poplin
(Kumaşları Ankara'daki kumaş mağazalarından temin ediyorum. İnternetten kumaş almıyorum. Çünkü mutlaka dokunup boyunu, enini, kalitesini görmem lazım.)
Pinterest kullanıcı ismim: baharyildizi

Sevgiler ♥

1 yorum:

  1. Cook çok şirin olmuş. Ellerinize sağlık. Bende çok seviyorum dikisi.ve dikiyorum.makinanin başına oturunca kendiliğinden çıkıyor bişeyler. Ama hiç giyim dikmemistim.belki ilham olursunuz bana.bende hep kafadan dikiyorum.cok güzel anlatmissiniz. Sevgiler💕

    YanıtlaSil