Ana içeriğe atla

Merhaba "Bebekli Hayat"


Bebekli hayat bebeğine ve annesine göre değişebilir elbette ama benim ve bebeğim için tahmin ettiğimden çok daha güzelmiş.. Hamileyken bir grup "moral bozma timi" boş anımı yakalar ve "Dur bunlar daha iyi günlerin..", "Ooo uykusuz gecelere az kaldı..", "Bol bol uyu sonra hiç uyuyamayacaksın.." gibi bir sürü moral bozucu replikleri arka arkaya sıralardı. Ee bunları zaten biliyordum. Her hamile gibi.. Ve ben bunları göze alarak bir bebek dünyaya getirmeye çalışıyorum. Sen ne diye zırt bırt sürekli bunları hatırlatıp da moralimi bozuyorsun ki? Yok illa konuşacak! Çünkü çok iyi biliyor! Çünkü tecrübe konuşuyor canım! 
Her neyse, ben biraz geriye sarıyorum müsaadenizle.. Bebekli hayatımın en başına, doğduğu güne...
Hastanede bebeğimle baş başa kaldığım an başladı benim için bebekli hayat.. Daha önceleri bir yeni doğan bebeğe bakabileceğimi düşünmüyordum. Annemden ve kayınvalidemden yardım alırım diyordum. Ama enteresan bir şekilde içimde bir yerde bir annelik duygusu belirdi. Ve sanki bebeğim yeni doğmamış da ben yıllardır ona bakıyormuşum gibi hissettim. Emzirmeye çalışmalarım falan derken akşamı ettik. Akşam altını değiştirmem gerektiğini fark ettim. 2 kilo doğmuş bir bebeğin altını değiştirecektim. Aman Allah'ım ! Ya bir yerini acıtırsam, ya canı yanarsa? Çünkü çok küçüktü meleğim. Çöp gibi bacakları ve kolları vardı. Karşısına geçtim ve 1 dakika boyunca bebeğime baktım. Düşündüm. Daha önce hiçbir bebeğin altını değiştirmemiştim. Sonra "Hadi Yıldız.. Sen bu bebeğin annesisin. Asla zarar vermezsin ona! Bismillah!" dedim ve başladım. İnanamadım. Sanki yıllardır bu bebeğin altını değiştiriyordum. Bu kadar olaya hakim ve profesyonel olabileceğimi bende bilmiyordum. Şaşkınlık ve biraz da mutlulukla gurur duydum kendimle. Evet artık ben bir "anne"ydim ! Ve bu, benim hayattaki en büyük başarımdı!
Topuk kanı alınırken ağladım. Hemşiremiz gülümseyerek teselli etti beni. Gözlerinde merhamet ve sevgi dolu bir ifade belirdi, bebeğimle bana bakarken.. Çünkü odadaki diğer 3 kadının hiçbiri ağlamamıştı. Benim verdiğim tepkiyi de anlamsız bulduklarını fark ettim. Doğum sonrası kendimi asla salmadım. Hastanede fiyakalı fiyakalı dolanıyordum. Kafamda taç, ayağımda dantelli lohusa terlikleri falan.. Bazıları sanki uzaylı görmüş gibi bakıyordu hatta.. 1 gün sonra evime geldiğimde bebeğimle hep kendim ilgilendim. Hem de her şeyiyle.. Sadece banyo konusunda cesaret edemiyordum. Bu arada kayınvalidemle annem ev işleri, yemek vs. ilgileniyorlardı sağ olsunlar.. Bebeğimle çok iyi ilgilendiğimi söyleyip beni taktir ediyorlardı. Hatta ikisi de eş dosta sanki 3 4 çocuk annesi gibi iyi baktığımı anlatıyorlardı. Tabii bu da beni çok ama çok mutlu ediyordu. Bebeğim doğduğundan bu yana her ihtiyacıyla yardıma gerek duymadan kendim ilgilenmek benim paha biçilemez bir duyguydu.. Akabinde kayınvalidem 1 hafta kalıp memlekete geri döndü. Annemse 40 gün boyunca benimleydi. Çünkü hala banyosunu tek başıma yapamıyordum.Çünkü bebeğim çok küçüktü ve banyodan çok ama çok korkuyordu. Nefesini tutuyor, kendini sıkıyordu. Zamanla banyo konusunu da halletim neyse ki..


 Bu sürede hayatında neler değişti? diye soracak olursanız..
Hayatım "anne" olduktan  sonra tamamen değişti diyebilirim..
* Artık çayı, kahveyi soğuk içiyorum :)
* Yemek mi? Ne ara nasıl yiyorum bilmiyorum. Yediğimden de bir şey anlamıyorum zaten. Çünkü hep yemek vakti uyanıyor küçük hanım..
* Bana muhtaç minik bir melek var ve ben onun ihtiyaçlarına göre hayatımı idare ediyorum.
* Önceden tek başıma otobüs yolculukları yapardım.. Fotoğraf makinemi de alır.. Kendi başıma gezmeye giderdim.. Kaç aydır otobüse binmiyorum bilmiyorum bile :) 
* Yine önceden :) çok severek konsept fotoğraflar çekerdim. Saatlerimi harcardım.. Artık fotoğraf makinemi elime pek alamıyorum desem yeridir..
* Önceleri 2 günde bir kitap bitirirdim. Bebiş 3 aylık olacak ve ben hala bir kitabı bitirmeye çalışıyorum. :)
* Önceden eşimle canımız sıkıldığında kendimizi bir yerlere atardık. Yeni yerler keşfeder, sevdiğimiz kafelerde kahve içerdik. Şimdi bebek bakım odalarının mevcut olduğu avmlere talimiz..
* Önceleri bol bol uyurdum. Şimdi uykuyla aramız pek bir bozuk :)
* Önceden sık sık sinemaya giderdik eşimle.. Artık bu imkansız.. Uzun bir süredir de öyle olacak :)
* Ev işlerini önceden keyfim ne zaman isterse o zaman yapardım.. Şimdi ev işi yapmak için kelebeğimin uyku aralarını kolluyorum..
* Önceden uzun uzun kahvaltı keyfi yapardım.. Artık kahvaltılarım ışık hızında :)
* Önceden birilerine gittiğimizde bize sarılırlar, halimizi hatrımızı sorarlar, değişiklikleri hemen fark ederlerdi. Artık gittiğimiz yerlerde bizim kuzuyu sevmekten bizi görmüyorlar bile. Hatta aradan yarım saat geçtikten sonra "Hoş geldin.." diyorlar :d
* Önceleri evi mis gibi yemek kokularıyla doldururdum.. Artık çoğunlukla makarna, tost ve ekmek arası gibi pratik yiyeceklerle karın doyurmaya çalışıyoruz..
* Önceden her gün kahve içerdim.. Şimdi Rezene :)
* Önceden alışverişi sadece evim ve kendim için yapardım. Şimdi sadece bebeğim için yapıyorum..
* Önceleri uzuuun ve güzel banyo keyiflerim vardı. Şimdilerde banyo yaptığımda kendimi süper kahraman gibi hissediyorum..
* Önceden telefonumda çektiğim farklı konsept fotoğraflarla dolu olurdu.. Artık sadece meleğimin fotoğrafları ve videolarıyla dolu..
* Önceleri eşimle sıkıntıdan bazen birbirimize sarardık.. Saçma sapan şeylere tartışır, gereksiz şeyler hakkında laflardık. Artık sıkılmaya vaktimiz yok.. Tartışmak mı? Artık evde meleğimiz var. Tartışmak yasak :)
* Önceden hayallerimiz 2 kişilikti. Artık 3 kişilik ♥ 
* Öncelerde aşkı iki kişinin arasındaki duygusal bağdan ibaret sanırdım.. Artık aşkın üç kişilik de olabileceğini öğrendim.. ♥♥♥
Görüldüğü üzere hayatım tamamen değişmiş durumda. Ama bence çok keyifli ve çook eğlenceli. Çook sevgi dolu.. Elbette ki bazen yoruluyor insan, yetemediğini düşünüyor. Uykusuzluk ve yorgunluk beni de yıpratıyor ama bunların bebeğimin sevgisinin üstüne geçmesi imkansız.. Onunla geçirdiğim her an çok ama çok kıymetli. 
Bazen görüyorum anneler çok yakınıyorlar.. Uykusuzluktan, yorgunluktan.. Ben hiç ama hiç yakınmadım.. Başlarda (lohusalık döneminde) ara sıra düşünüyordum. "Ben çok rahatına düşkün bir kızdım.. Bu minik kuş için rahatımı bozdum.. Herkes gezerken ben eve kapanıp kaldım."diye.. Geceleri 2 saatte bir emzirmek için kalktığımda resmen ağlayacak gibi oluyordum. Ama sonra meleğime bakınca hepsi geçiyordu. Bütün o zorluklar, uykusuzluklar, yorgunluklar bir toz bulutu gibi uçup gidiyordu. Ben bebekli hayatın olumsuz yönlerini hiç ama hiç görmedim. Görmemeye çalıştım.. Çünkü biliyorum ki bu geçici bir süreç ve bu zamanlar bir daha asla geriye gelmeyecek.. Elbette ki çok zor ve gerçekten sabır isteyen bir şey... Ama bence güzelliklerinin yanında solda sıfır kalıyor o zorluklar.. Ne kadar uykusuz kalırsam kalayım, ne kadar yorulursam yorulayım olabildiğince tadını çıkarmaya çalışıyorum şu zamanların.. Çünkü çoook güzel.. Ve biliyorum ki çünkü çoook özleyeceğim ! Tıpkı hamileliğimi özlediğim gibi..
Çok acemi bir anneyim.. Deneyerek ve yaşayarak öğreniyorum..
Aklıma takılanları okuyup, araştırıp öğreniyorum. 
Olumsuz sözlere ve tavsiyelere, eleştirilere kulaklarımı kapadım. 
Güzelliklerle güzel yaşamaya çalışıyorum bebeğimin ilk zamanlarını..
Mükemmel anne olma çabası içinde de değilim..
Anne-bebek günlüğümde de yazdığı gibi gerçek bir anne olmaya çalışıyorum..
Her anın tadını çıkarmaya çalışıyorum..
Bebeğimi çook seviyorum ve onu sadece ama sadece sevgiyle büyütmeye çalışıyorum..
Ben "anne"olmayı çok sevdim.
Umarım benim minik bebeğim de büyüdüğünde "annesi" olduğum için şükreder..
Gerçek birer anne olabilmemiz ve bebeklerimizle nice güzel, sağlıklı günler görebilmek dileklerimle..
Sevgiler ♥

Yorumlar

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Tıpkı annesi gibi bir sevgi kelebeği olacağına inanıyorum^_^ İçine işleyen duyguları yansıtacak büyüdüğünde Masal kuş da👼🏻pozitif enerjizle, kişinin bakış açısını güzel olan ne varsa o yöne yönlendirdiğinde kötü gördüğümüz ne varsa toz bulutuna dönüştüğünü göstermeniz bizlere çok masum, güzel örnek oluyorsunuz...💕Masal kuş a kelimeler dolusu öpücükler💕💕💕:)!!!Sevgiyle yüreği güzel anne💕:)

  YanıtlaSil
 3. Telefondan yazarken dikkat etmediğim tüm devrik cümleler için affola sonradan farkettim🤷🏼‍♀️ ☺️💕👋🏼

  YanıtlaSil
 4. Harika!����
  Ne de güzel anlatmışsınız ��������

  YanıtlaSil
 5. Ba-yıl-dım �� bu kadar güzel anlatılamazdı ��

  YanıtlaSil
 6. Harika gelecgimi gördüm hamileyım şuan ��❤

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dekupaj Nasıl Yapılır? Püf noktaları nelerdir?

Merhabalar :) Her ne kadar çalışmaları yeni yayınlıyor olsam da oldukça uzun bir zamandır dekupajla ilgileniyor ve çalışıyorum... 
Acemi ve meraklı arkadaşları bilgilendirmek amaçlı dekupajın nasıl yapıldığını anlatan  bir yazı yazmak istedim. Çünkü yakınlarım dekupajın nasıl yapıldığını merak ediyor ve sık sık soruyorlar..  Umarım soru işaretlerine bir cevap bulabilirim ve umarım yardımcı olabilirim... Aşağıda dekupajın resimli olarak yapılışını anlatmaya çalıştım..


Ben bir salça kutusunu seçtim.. Siz bir kavanoz, kutu ahşap bir objeyi de seçebilirsiniz..

Kutuyu akrilik boyanın kirli beyaz rengi ile çok da yoğun olmayacak şekilde tek kat boyadım. Daha sonra bir gün beklemek üzere kurumaya aldım (Dekupajın yapabilmek için mutlaka ama mutlaka boya katları için bir gün beklemelisiniz.). Ertesi gün ikinci katını boyadım ve tekrar bir gün daha kurumaya bıraktım . İkinci katı boyadıktan sonra bir gün daha bekletmek şart değil.. Ama beklettiğinizde dekupajdan çok daha iyi ve sağlıklı bir sonuç al…

Evde Bol Köpüklü Latte Yapımı ♥

Merhabalar.. Beni yakından tanıyanlar iyi bilirler.. Kahveye aşık biriyimdir. Kahve aşkı bende yıllardır bitip tükenmeyen bir tutku haline geldi. Dışarıda kahve içmeyi de çok seviyorum. Çünkü kahve makineleri ve bazı Coffeeshop'lar bu işi gerçekten çok iyi yapıyor. Ama evde de yapabileceğim bir kahve alternatifi olan Latte hem pratik hem de gayet basit ve lezzetli.. Son birkaç aydır bunu sıklıkla yapar oldum. İnstagramda da soran arkadaşlarım olmuştu. Bende bunu bir post haline getirmek istedim. 
Malzemeler : ♥ Süt ♥ Filtre kahve (Jacobs'u çok seviyorum ben) ya da hafif olsun istiyorsanız hazır paketteki kahveler de olabilir. (3ü1arada ya da cafe crown latte gibi) ♥ Sıcak su ♥ Şeker (Kullanıyorsanız) ♥ Cezve ♥ Derin bir kap ♥ Blender - çırpıcı ♥ İsteğe göre kahve üzerine dökmek için tarçın, çikolata sos ya da krem şanti
Evet Malzemelerimiz tamamsa yapılışına geçebiliriz :)
Yapılışı :

Bardağa göre değişiyor ama 1 fincan ya da bir küçük latte kupası için yarım çay bardağı süt yet…

Dekupaj için ne gerekiyorsa.. :)

Merhabalar, uzun zamandır yazamıyorum :) Çook çok yoğunum. Bir yandan keçe çalışmalarım, bir yandan dikiş çalışmalarım vee uzun zaman önce istediğim ve planladığım dekupaj çalışmalarım... Beni epey meşgul ettiler gerçekten. Nitekim keçelerimin yarısı tamamlandı ama yayınlamak için hepsinin bitmesini bekliyorum. Çok şirin oldular :) Her neyse konuya döneyim.

Dekupaj malzemelerini çok önceden temin etmek için kendimi paraladım resmen. Lakin bursa Ankara kadar gelişmiş değil ne yazık ki bu konularda. En sonunda ayıcığın parlak fikriyle Bauhaus'a gittik. Ve neden daha önceden gitmediğimi düşündüm. İstediğim malzemeleri olmasını geçtim, karşınıza birçok marka ve çeşit seçenekleri çıkıyor. Harika tek kelimeyle... Hemen gerekli malzemeleri temin ettim ve onları almanın da verdiği sevinçle ilk dekupaj deneyimimi de gerçekleştirdim. Burada paylaşacağım elbette :) Sevgili blogum Dekupajlarımdan eksik kalmamalı değil mi ama:)

Her neyse işte zor temin ettiğim ama sevinçle kullandığım dekupaj m…